Sudek Project
Připravujeme workshop

V úterý 22. října 2019 proběhne třetí workshop Sudek Project, tentokrát pod vedením restaurátorky Ústavu dějin umění AV ČR Kateřiny Doležalové. Program se zaměří na otázku ukládání fotografických negativů, a to i v institucích, které nedisponují adekvátními úložnými prostory. Více informací ZDE.

Sudek Project
Sudek na mezinárodním workshopu Confrontations

Fotografie uměleckých děl od Josefa Sudka představila Hana Buddeus v září 2019 na druhé části mezinárodního workshopu Confrontations / Sessions in East European Art History. Workshop iniciovali Maja Fowkes a Reuben Fowkes z University College London a probíhá díky podpoře The Getty Foundation.

Sudek Project
Sudkův pytel

Když Sudek fotografoval na panoramatický formát 10 × 30 cm, potřeboval při zakládání negativů do kamery zajistit absolutní tmu. K tomu sloužil tento na míru šitý pytel. Jak víme ze vzpomínek Jana Strimpla anebo Jaroslava Kysely, někdy Sudek v pytli působil legračně, ať již jako velký kokon, anebo jako medvěd nezáměrně strašící lidi z křoví. Jeden z těchto pytlů je dnes díky daru Jana Strimpla součástí sbírek Ústavu dějin umění AV ČR, děkujeme! Foto © Adéla Kremplová, model František Hlaváč.

Sudek Project
Letní Sudkova výstava v původním fotografově ateliéru

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Sudek: Obrazy a odrazy, která proběhne ve čtvrtek 27. června od 18. hodin v Ateliéru Josefa Sudka (Újezd 30, Praha 1). Výstava vznikla ve spolupráci se Sudek Project a její kurátorem je člen našeho týmu Martin Pavlis. Výstava potvrvá do 29. srpna 2019. Facebooková pozvánka ZDE. Těšíme se na Vás!

Sudek Project
Josef Sudek v kontextu dějin českých fotografických knih

Poslední publikovaný text profesora Vojtěcha Lahody (✝ 2019) se věnoval Josefu Sudkovi. Kapitola “Josef Sudek – The Poet with a Camera / Josef Sudek – Básník s fotoaparátem” je součástí velké a bohatě ilustrované publikace Czech and Slovak Photo Publications, 1918–1989 / České a slovenské fotografické publikace, 1918–1989 (2018), připravené sběratelem fotografických knih a editorem Manfredem Heitingem ve spolupráci s nakladatelstvím Steidl.

Sudek Project
Nový článek o Josefu Sudkovi v časopise Umění/Art

V nejnovějším čísle odborného časopisu Umění/Art (2018/5), vydávaného Ústavem dějin umění AV ČR, si můžete přečíst také článek Hany Buddeus s názvem Storing and/or Sharing: the Negative in the Commercial Work of Josef Sudek (pouze v angličtině). Studie se zabývá málo reflektovaným fenoménem fotografického negativu, a to specificky na Sudkově příkladu.

Sudek Project
Sudek Project na restaurátorské konferenci v Záhřebu

Ve dnech 22.–24. 5. 2019 se v Chorvatském státním archivu koná restaurátorská konference Capturing the Past: A Symposium on Photograph Conservation. Sudek Project zde reprezentuje naše restaurátorka Kateřina Doležalová s příspěvkem "Sudek Collection from a Conservator’s Point of View." 

Sudek Project
Zemřel profesor Vojtěch Lahoda

S velkým smutkem a bolestí oznamujeme, že dne 18. 3. 2019 odešel náš milý prof. PhDr. Vojtěch Lahoda, CSc., vedoucí týmu Sudek Project, náš obdivovaný učitel, inspirativní kolega i laskavý přítel. Stalo se tak den po výročí Sudkových 123. narozenin. Více informací v tiskové zprávě Ústavu dějin umění AV ČR a v našem facebookovém postu.

Sudek Project
Závěrečná repríza Topografie sutin ve Vratislavi

Srdečně Vás zveme na zahájení poslední reprízy putovní výstavy Josef Sudek: Topografie sutin. Praha 1945, a to ve čtvrtek 14. března 2019 od 17 hodin v Muzeu architektury ve Vratislavi. Zahájení se zúčastní Adéla Kremplová a Martin Pavlis ze Sudek Project týmu. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne v pátek 15. března ve 12 hodin (v angličtině). Výstava bude otevřena do 5. května 2019.

Sudek Project
Sudek Project má nominaci na Czech Grand Design!

Děkujeme našim skvělým designérům Martinu Grochovi a studiu Tim+Tim za vizuální identitu od roku 2016 ♥♥♥ a držíme jim palce v soutěži o grafického designéra roku 2018! 

Stránky