Sudek Project
Repríza výstav v Ústí nad Orlicí

Srdečně zveme do Galerie Pod radnicí v Ústí nad Orlicí, kde probíhá repríza dvou našich výstav Sudek: Obrazy a Odrazy a V ateliéru od 7. do 30. listopadu 2019, Sychrova 16, Ústí nad Orlicí. Výstavy ve spolupráci s galerií Pod radnicí a s kurátorkou PPF Art Lucií Mlynářovou připravil člen týmu Martin Pavlis.

Sudek Project
Připravujeme workshop

V úterý 22. října 2019 proběhne třetí workshop Sudek Project, tentokrát pod vedením restaurátorky Ústavu dějin umění AV ČR Kateřiny Doležalové. Program se zaměří na otázku ukládání fotografických negativů, a to i v institucích, které nedisponují adekvátními úložnými prostory. Více informací ZDE.

Sudek Project
Sudek na mezinárodním workshopu Confrontations

Fotografie uměleckých děl od Josefa Sudka představila Hana Buddeus v září 2019 na druhé části mezinárodního workshopu Confrontations / Sessions in East European Art History. Workshop iniciovali Maja Fowkes a Reuben Fowkes z University College London a probíhá díky podpoře The Getty Foundation.

Sudek Project
Sudkův pytel

Když Sudek fotografoval na panoramatický formát 10 × 30 cm, potřeboval při zakládání negativů do kamery zajistit absolutní tmu. K tomu sloužil tento na míru šitý pytel. Jak víme ze vzpomínek Jana Strimpla anebo Jaroslava Kysely, někdy Sudek v pytli působil legračně, ať již jako velký kokon, anebo jako medvěd nezáměrně strašící lidi z křoví. Jeden z těchto pytlů je dnes díky daru Jana Strimpla součástí sbírek Ústavu dějin umění AV ČR, děkujeme! Foto © Adéla Kremplová, model František Hlaváč.

Sudek Project
Letní Sudkova výstava v původním fotografově ateliéru

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Sudek: Obrazy a odrazy, která proběhne ve čtvrtek 27. června od 18. hodin v Ateliéru Josefa Sudka (Újezd 30, Praha 1). Výstava vznikla ve spolupráci se Sudek Project a její kurátorem je člen našeho týmu Martin Pavlis. Výstava potvrvá do 29. srpna 2019. Facebooková pozvánka ZDE. Těšíme se na Vás!

Sudek Project
Josef Sudek v kontextu dějin českých fotografických knih

Poslední publikovaný text profesora Vojtěcha Lahody (✝ 2019) se věnoval Josefu Sudkovi. Kapitola “Josef Sudek – The Poet with a Camera / Josef Sudek – Básník s fotoaparátem” je součástí velké a bohatě ilustrované publikace Czech and Slovak Photo Publications, 1918–1989 / České a slovenské fotografické publikace, 1918–1989 (2018), připravené sběratelem fotografických knih a editorem Manfredem Heitingem ve spolupráci s nakladatelstvím Steidl.

Sudek Project
Nový článek o Josefu Sudkovi v časopise Umění/Art

V nejnovějším čísle odborného časopisu Umění/Art (2018/5), vydávaného Ústavem dějin umění AV ČR, si můžete přečíst také článek Hany Buddeus s názvem Storing and/or Sharing: the Negative in the Commercial Work of Josef Sudek (pouze v angličtině). Studie se zabývá málo reflektovaným fenoménem fotografického negativu, a to specificky na Sudkově příkladu.

Sudek Project
Sudek Project na restaurátorské konferenci v Záhřebu

Ve dnech 22.–24. 5. 2019 se v Chorvatském státním archivu koná restaurátorská konference Capturing the Past: A Symposium on Photograph Conservation. Sudek Project zde reprezentuje naše restaurátorka Kateřina Doležalová s příspěvkem "Sudek Collection from a Conservator’s Point of View." 

Sudek Project
Zemřel profesor Vojtěch Lahoda

S velkým smutkem a bolestí oznamujeme, že dne 18. 3. 2019 odešel náš milý prof. PhDr. Vojtěch Lahoda, CSc., vedoucí týmu Sudek Project, náš obdivovaný učitel, inspirativní kolega i laskavý přítel. Stalo se tak den po výročí Sudkových 123. narozenin. Více informací v tiskové zprávě Ústavu dějin umění AV ČR a v našem facebookovém postu.

Sudek Project
Závěrečná repríza Topografie sutin ve Vratislavi

Srdečně Vás zveme na zahájení poslední reprízy putovní výstavy Josef Sudek: Topografie sutin. Praha 1945, a to ve čtvrtek 14. března 2019 od 17 hodin v Muzeu architektury ve Vratislavi. Zahájení se zúčastní Adéla Kremplová a Martin Pavlis ze Sudek Project týmu. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne v pátek 15. března ve 12 hodin (v angličtině). Výstava bude otevřena do 5. května 2019.

Stránky