Podstavec sochy Svatopluka Čecha

V roce 1924 byl do Sadů Svatopluka Čecha (takto zvaných od roku 1903) na Vinohradech umístěn bronzový pomník s kamenným podstavcem věnovaný tomuto českému spisovateli. Autorem sochy byl Jan Štursa, architektonického řešení se zhostil Pavel Janák. Na počátku 40. let (zřejmě v roce 1942) byla socha odstraněna a odvezena na skladu kovů na Maninách. Za války byla v sadech rovněž vyhloubena protipožární nádrž, z níž později vznikl zahradní bazén s vodotrysky.

Podstavec sochy Karoliny Světlé na Karlově náměstí

Bronzovou bustu spisovatelky Karoliny Světlé (1830–1899) vytvořil sochař Gustav Zoula; umístěna je na žulovém soklu podle návrhu architekta Josefa Fanty. Pomník byl na západní straně Karlova náměstí odhalen 29. května 1910. Do soklu je vsazena deska z černého mramoru se zlaceným nápisem KAROLINA / SVĚTLÁ / 24. II. 1830 – 7. IX. 1899. PAMÁTCE SLAVNÉ SPISOVATELKY / A Z VDĚKU ZÁSLUHÁM VELKÉ ČEŠKY / VĚNOVÁNO ROKU MDCCCCX. Po stranách soklu byly původně velké bronzové vázy s vavřínovým dekorem.

Palackého náměstí s domem čp. 360/II a podstavcem sochy Františka Palackého

Oblast Palackého náměstí a jeho okolí na východním předmostí Palackého mostu patřila k nejvíce postiženým mylným bombardováním americké 8. letecké armády 14. února 1945. Josef Sudek náměstí nepřímo zachytil na snímcích Palackého mostu, jeho okolí se věnoval zejména na velkém konvolutu fotografií nedalekého kláštera Na Slovanech, známého jako Emauzy. Na jednom snímku však zachytil rovněž samotné náměstí se zničeným obytným domem na nároží ulic Gorazdovy a Na Moráni (Na Moráni 3, čp. 360/II). Dům se secesními prvky byl podle návrhu Bedřicha Münzbergera postaven v roce 1895.